Posilňovacie cvičenia
Cieľom posilňovacích cvičení je zvýšiť funkčnú zdatnosť oslabených a k oslabeniu náchylných svalov. Tú dosiahneme len opakovanými kontrakciami svalu, keď sval musí vlastnou silou prekonávať určitý odpor. „Funkcia rozvíja orgán“. Posilňovaním sa teda zvyšuje sila svalu a zväčšuje sa aj objem oslabeného svalu.
So zvýšením sily svalu súvisí zvýšenie jeho kľudového tonusu. To znamená, že sa skráti nadmerná kľudová dĺžka oslabeného svalu. Pravidelným posilňovaním sa zlepší aj schopnosť svalu ekonomicky pracovať dlhšiu dobu a jeho spolupráca s ostatnými svalmi.
Dôležité je venovať pozornosť kontrole správnej východzej polohy a tonizácii oslabených svalov, ktoré vlastnému dynamickému posilňovaniu svalov predchádzajú a samozrejme aj správnemu prevedeniu pohybov počas cvičenia.
Posilňovacie cvičenia delíme na :
- Statické
- Dynamické rýchle
- Dynamické pomalé
Pomalé dynamické cvičenia sú najvhodnejšie pre posilnenie oslabených svalov pri vyrovnávaní svalových dysbalancií. Pohyby sa vykonávajú proti prirodzenému odporu gravitácie s plynulým zvyšovaním úsilia.
Rýchle dynamické cvičenia majú športový, tréningový charakter. Vykonávajú sa sériami rýchlych pohybov proti pružnému odporu a zameriavajú sa buď na zlepšenie výbušnej sily alebo vytrvalostnej sily.
Statické cvičenia – jedná sa o silový tréning zameraný na získanie čo najväčšej statickej sily. Sú založené na izometrických niekoľko sekúnd trvajúcich kontrakciách svalu pri maximálnom alebo submaximálnom úsilí.
Toto statické izometrické posilňovanie (nemení sa dĺžka svalu) sa používa na úvodné cielené zaťaženie oslabených svalov pred ich dynamickým posilňovaním, čiže na zaujatie a zachovanie správnej východzej pozície pri cvičení. Ale svaly sa nekontrahujú maximálnou intenzitou.
Oslabený sval vykonáva pohyb slabo, nie v plnom rozsahu a nesprávne.
Čo je to tonizácia svalu ?
Oslabené svaly sa často ulievajú, do práce nastupujú až po svojich partneroch a s chuťou sa nechávajú nimi zastupovať. Preto ich musíme pred vlastným cvičením zámerne, uvedomele uviesť do pohotovosti zvýšením napätia – tonizovať ich. Tak zároveň upravíme držanie tela a zaistíme, aby sa vlastné cvičenie neminulo účinku. Bez správnej východzej polohy a bez tonizácie oslabených svalov nie je správny pohyb.
Správne držanie tela je konečným cieľom vyrovnávacích cvičení a najspoľahlivejším ukazovateľom dobrej funkcie pohybového systému. Dôležité je si uvedomiť pohyb, ktorý treba vykonať a svaly, ktoré je potrebné zapojiť, aby sme dosiahli správne držanie tela.
Posilňovacie cvičenia sú vrcholom vyrovnávacích cvičení. Len dostatočne silné svalstvo zaistí správne držanie tela a ladný ekonomický pohyb. Najskôr však musíme uvolniť a natiahnuť skrátené svaly. Lebo výrazne skrátený sval činnosť svalu na opačnej strane kĺbu znemožňuje. Aj keď sa vám zdá, že ho posilňujete, v skutočnosti za neho pracuje iný sval. A to sa prejaví na nesprávnom prevedení pohybu.
Ak správne pohybové návyky uplatníte v bežných pohybových činnostiach a pracovných úkonoch, mali by ste sa cítiť oveľa lepšie, udržíte oslabené svaly v činnosti a predovšetkým sa zmenší preťaženie v príslušných kĺboch.
Pilates S Štúdio
Chrbtica musí byť tak pevná ako je to nutné a zároveň tak pohyblivá ako je to len možné
Kontakt
Mgr. Slávka Jablonovská
Phone : + 421 905 634 788
Email : info@pilatesstudiopoprad.sk